Opony z butelek

Opony z butelek

Opony z butelek

Producent opon Continental już w przyszłym roku ma zamiar włączyć do produkcji włókna uzyskane w procesie recyklingu butelek PET. Będą użyte do produkcji osnowy opon. 

Opony nie będą wykonane w całości z przetworzonych plastikowych opakowań jednorazowych jednak z materiału pozyskanego z butelek PET zostanie wykonana osnowa opony. Chodzi o poliestrową przędzę. Technologia jej uzyskiwania została opracowana przez Continentala wspólnie z firmą OTIZ. 

Co ważne proces recyklingu plastikowych butelek PET (Politereftalan etylenu) jest całkowicie mechaniczny i nie wymaga tak zwanego procesu polimeryzacji monomerów, a uzyskana przędza ma dobre własności, które pozwalają na zastąpienie nią w pełni konwencjonalnego poliestru. Dlatego można mówić o prawdziwy recyklingu, czyli przetworzeniu produktu bez obniżenia jego jakości.

- powiedział dr Andreas Topp, odpowiedzialny za materiały, rozwój procesów i industrializację w obszarze biznesowym Continental Tires. 

Wykorzystanie przędzy z recyklingu firma uważa za kolejny ważny krok w kierunku międzyproduktowej gospodarki o obiegu zamkniętym, która pozwala oszczędzać zasoby naturalne i redukować odpady.

Testy laboratoryjne i testy opon przeprowadzone przez Continentala wykazały, że włókna z surowców wtórnych zachowują się równie dobrze jak włókna stosowane dotychczas. Mają taką samą jakość jak pierwotny PET, są tak samo stabilne i nadają się do opon ze względu na ich wytrzymałość na zerwanie, twardość i stabilność termiczną. 

Konwencjonalne tworzywo PET jest od dawna stosowane jako materiał do budowy opon samochodowych, ponieważ gwarantuje odpowiednie właściwości fizyczne. Zachowuje swój kształt nawet przy wysokich obciążeniach i temperaturach, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo przy różnych prędkościach jazdy. 

Wykorzystanie nowatorskiego przetworzonego PET pozwala oszczędzać zasoby wykorzystywane w procesie produkcji opon. Obecnie konwencjonalna opona samochodu osobowego składa się z około 400 gramów przędzy poliestrowej. Oznacza to, że w przyszłości do produkcji kompletnego zestawu opon samochodowych będzie można wykorzystać ponad 60 butelek PET pochodzących z recyklingu.

 

źródło: moto.pl

Do góry